Ako si vyrobiť skalku

Ku každému domu patrí samozrejme aj záhrada. A čo by nemalo chýbať na každom dvore alebo záhrade? No predsa skalka plná rastlín. Pri výstavbe prvej domácej skalky by sme mali zvoliť nejakú malú a jednoduchú. Vždy vychádzajte z možností pozemku a dostupného materiálu. Ideálnym terénom na skalku je svahovitá prírodná záhrada. V rovnej záhrade je vhodnejšie vytvoriť napríklad skálie alebo aj symbolické suché kamenné riečisko. Na rovnom pozemku možno taktiež vybudovať napodobeninu skalnatej rokliny. Zeminu z výkopu využite na zvýšenie násypu okolo rokliny. Do ukladania kameňov vo svahoch vznikajúcej rokliny by sa mal pustiť iba skúsený človek.

rostlina
 
Ak máte rovnú záhradu a k dispozícii prevažne oválne kamene, najlepšou voľbou je suché kamenné riečisko. Previsnutá vŕba, kosatce, zimozeleň môžu dotvárať atmosféru prostredia vodného toku.
Ak sa pred výstavbou skalky nevydáte na výlet do hôr, mali by ste aspoň zájsť do botanickej záhrady, či do arboréta pre inšpiráciu. Dôvodom môže byť fakt, že neskúsený staviteľ skalky často používa kamene len ako náhodne poukladané kusy vo svahu. Bez celkovej logiky usporiadania a znalosti štruktúry kameňa však výsledok nie je práve ideálny. Aby skalka z plochých kameňov vyzerala prirodzene, je potrebné dodržiavať rovnaký smer a sklon vrstiev jednotlivých kameňov. Môžete ich klásť vertikálne alebo horizontálne.

sklaka
 
Skáliepredstavuje rozdielny typ skalky. Normálne sa nachádza na úpätí skál, vzniká zvetrávaním a uvoľňovaním menších kameňov. Tu sa zakoreňujú rastliny, ktoré sa vedia vyrovnať s pohybom kameňov. Dobre vyzerá, ak celkový výzor dopĺňajú väčšie kamene podobného typu. Aby sutinové pole vyzeralo prirodzene, veľké kamene by tretinou mali byť pod úrovňou terénu.
 
Miniskalky v miskách
Najvhodnejšie na výrobu miniskalky sú kamenné alebo keramické korýtka. Rastliny môžete vysadiť aj do starých plechových nádob, keramických alebo glazovaných hrncov. V nádobe by mal byť na dne drenážna vrstva štrku a veľký odtokový otvor. Zmes na výsadbu tvorí záhradnícky substrát s pieskom v pomere 1 : 2. Pri výbere kameňov je vhodné dať prednosť len jednému druhu.

Ako si vyrobiť skalku
Share

Comments are closed.