Prečo jesť citrusy

O tom, že sú citrusy zdravé asi už dávno viete. Možno ale netušíte ako veľmi. Okrem zdravotného vplyvu na telo, majú blahodárne účinky aj na našu psychiku.
 
grapfruit

  • Začnime so spomínanou psychikou. Vôňa citrusov, dokáže v našom mozgu uvoľňovať látky, ktoré nás dostanú do pohody. Účinné sú aj vonné oleje, ale stopercentný účinok dosiahnete hlavne pri vôni z čerstvých citrusov. Šupky môžete položiť na radiátor, alebo ich zavesiť do prievanu. Takáto vôňa vám vydrží aj dva dni. Potom ich vyhoďte a vymeňte za nové.

 

  • Citrusové plody dokážu robiť zázraky aj s našou pečeňou. Grep a citrón ju prečisťujú asi najviac. Stačí jeden kus tohto ovocia denne a vaše pečeňové testy budú ako v mladosti. Ak nie ste schopní zjesť surový grep, čpo dokáže asi len málokto, pokojne si ho odšťavte a zmiešajte s inými, sladšími šťavami. Takto by to mal zvládnuť každý. Citrón si môžete odšťaviť a pridávať do vody, ktorú pijete. Okrem pečene, prečisťujú aj celý organizmus, takže takto budete detoxikovať bez prestávky.

 
Na citrusy si dajte pozor ak ste na ne alergickí. Ak si tým nie ste istí, vyskúšajte najprv iba malú dávku. Keď sa vám pri kontakte s pokožkou vyhadzujú vyrážky, je vysoká pravdepodobnosť, že alergiou trpíte.
 

  • Výhodou tohto ovocia je aj to, že majú veľmi málo sacharidov a žiadne tuky. Ak teda chudnete, alebo vás trápi vysoká hladinu cukru v krvi, už viete ktoré ovocie je pre vás to pravé. Obsahujú hlavne vodu, je to viac ako deväťdesiat percent z ich celkovej váhy. Preto sú veľmi dobrým prostriedkom ako svoje telo hydratovať. Na druhej strane sú plné vlákniny, ktorá podporuje trávenie. vláknina sa navyše postará o to, aby sme nepociťovali hlad.

 citrus

  • Určite nemôžeme zabudnúť ani na vitamíny. Asi už tušíte, že pôjde hlavne o vitamín C. Céčko sa v nich síce nachádza v najväčšom množstve, no nie je ani zďaleka poslednou prospešnou látkou.  Obsahujú aj horčík, draslík, vitamíny B a vápnik. Citrusové plody napomáhajú k zlepšeniu imunity.

Ohodnoťte příspěvek